Türkiye Matematik Kulübü ile İlk Tanışma

Merhaba, ben Bilge Gonca. Lise 3. Sınıfa geçtim bu sene. Bu yazıda sizlere Türkiye Matematik Kulübü ile tanışma, katılma ve görev alma sürecimden ve bu süre boyunca yaşadığım deneyimlerden bahsedeceğim. Kulüple 3. Festival sayesinde tanıştım. Yani Nisan 2021’in başından beri kulübü uzaktan ve yakından takip ediyorum.

İlk olarak festival katılım formu doldururkenki heyecanımı hatırlıyorum. Hatta ilk atölyeye katılırken bu heyecanımın daha fazla olduğunu da. Fakat atölye tahmin etmeyeceğim şekilde verimli ve eğlenceli geçtikten sonra, heyecandan ve korkudan çok merak duygusu kapladı beynimi.  Festivalin bitiminde ilk defa matematiğin kendisiyle tanıştığımı hissettim. Okulda gördüğümüz formül ezberlerinden çok daha fazlası olduğunu gördüm ve bunun verdiği mutluluk ve özgüvenle Akşam Yayınlarında yer almayı kabul ettim. Bu şekilde kulüp üyelerini biraz daha yakından tanıdım ve kafamdaki negatif matematikçi algısı yıkıldı.

Festivalden yaklaşık bir ay sonra kulübe katılmak istediğime karar verdim. 1 aylık arada kulübün yokluğunu kolay hissettim.  Hemen bir sonraki tanışma toplantısına katıldım fakat yine iyi ki beklediğim gibi geçmedi çünkü beklentilerim beni sorgulamaları ve göz korkutmalarıydı. Yeni tanışmamıza rağmen kendilerinden gibi davranmaları beni çok rahatlattı psikolojik olarak. Bu kulüpte beni en çok şaşırtan ve aynı zamanda mutlu eden kulüpteki insanların samimiyeti, sıcakkanlılığı, nezaketi ve çalışma biçimleri. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak, böyle güzel insanların yanında bulunmak insanı ister istemez motive ediyor aynı zamanda gelişmeye, öğrenmeye itiyor.

Kulübe resmi olarak katıldıktan sonra belgesel etkinliklerine katılmaya ve bir süre sonra belgesel oylamalarını ben düzenlemeye başladım. Belgesel etkinliklerinde insanların saygılı ve kibar bir şekilde tartışması ve herkesin doğru bilgiye ulaşma çabası beni etkiledi. Pandemiden dolayı evden çıkamadığımız bir dönemde kaliteli sosyalleşme açısından çok değerli bir etkinlik olduğunu düşündüm. Katılan herkesin çok farklı hayat görüşleri ve biçimleri olması benim insanları tanımama ve vizyonumu genişletmeme sebebiyet verdi. Bu şekilde kulübe adaptasyonum da daha rahat oldu.

Aynı zamanda işleyen bütün sistemleri incelemeye başladım nerelerde görev alabilirim diye. İşlerin düzenli ve ciddiyetle yapılması çalışma etiği öğrenmemde rol oynadı. Bazı toplantılara katıldım ve işin güzel tarafı kulübün neresine baksam yeni bilgiler, yöntemler öğrendim. İlk görevim Lise Ziyaretleri etkinliğinde yer almamdı. Bana güvenilmesi görevi aldığımda çok mutlu hissettirmişti.  İlk defa görev aldığım için geleceğin belirsizliği beni korkuttu. Fakat cesaretin ve gelişmenin ancak korkularının üzerine gidebilen insanların sahip olabileceğini bildiğimden elimden gelenin en iyisini yapmaya karar verdim. İyi ki de karar vermişim çünkü yorulduktan sonra hissettiğim en güzel duyguydu başardığımı görmek aynı zamanda kulübe katkı sağladığımı görmek.

Kulübe katıldığımdan beri matematik konusunda, sosyal ilişkiler konusunda, iş etiği ve sorumluluk konusunda ve genel olarak insan olmanın getirdiği nezaket ve saygı konusunda çok yol kat ettiğimi düşünüyorum. Ve her geçen günde bu yolda ilerlediğimi ve ilerlerken daha da bilinçlendiğimi düşünüyorum kulüp sayesinde. Talihsiz olaylar silsilesinde giderken Türkiye Matematik Kulübüyle tanışacak kadar talihli olduğum ve endişelerimin üzerine gittiğim için çok mutluyum.

Yaşadığım mutluluğu herkesin yaşaması temennisiyle…

Bilge Gonca Aslan

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir