Bunları da Beğenebilirsiniz

Türkiye'de bizim dışımızda matematik ile ilgili yapılan önerdiğimiz çalışmaları derledik.

Bizim çalışmalarımızdan memnunsanız aşağıdakilerden de olmanız muhtemel.

Üniversite Matematik Kulüpleri Etkinlikleri

Her üniversitenin birbirinden güzel etkinlik yapan toplulukları var. Bulunduğunuz üniversitenin topluluğuna katılmayı unutmayın. Bulunduğunuz üniversitede bir topluluk olup olmadığını öğrenmek için bize yazabilirsiniz.

Matematik Discordu

Matematik Discordu matematikle ilgilenen herkesi bir discord sunucusunda birleştirmeyi hedefleyen bir discord sunucusudur. Çeşitli sosyal etkinlikler ve çalışma gruplarına ev sahipliği yapar. Matematikle ilgilenen bir discord kullanıcısıysanız katılmanızı tavsiye ederiz.

Matematik Bülteni


Kendi sayfasından: "Her pazar sabah 10'da matematik kültürüne, matematik dünyasındaki gelişmelere ve gelecek etkinliklere yer veren bir bülten paylaşıyoruz." Matematikle ilgili gelişmeleri e-posta kutunuzdan takip etmek istiyorsanız bu bülten tam size göre. Abone olmayı unutmayın!


Bahar Matematik

Buluşması

Kendi sayfasından: "Bahar Matematik Buluşması, farklı üniversitelerde okuyan matematik öğrencileri tarafından yılda iki defa düzenlenen, akademik odaklı bir çalıştay dizisidir."  Özellikle matematik bölümünde okuyanlar, lisans öğrencileri tarafından düzenlenen bu etkinliğe, katılabilir ve konuşma verebilirler.

Matematik Günü İstanbul 14 Mart Dünya Matematik Günü'nün Türkiye'de de hak ettiği şekilde kutlanmasını amaçlar. Her sene farklı üniversite kulüpleri bir araya gelerek düzenler. 14 Mart takviminize şimdiden ekleyebilirsiniz.

Pisagor Okulu

Matematikle ilgili videolar paylaşan bir youtube kanalı arıyorsanız ilk abone olmanız gereken kanal! Kendi sayfasından: "Matematiğin sanılanın aksine sıkıcı bir zorunluluk değil, ispat ve tanımlarla beraber, oyun ve eğlence ile iç içe bir mantık silsilesi olduğunu göstermek istedim. Kimi zaman günlük eğlenceli konularla, kimi zaman da ispat ve tanımlarla karşınızda olacağım."


Matematiğin Peşinde

Bu sayfada da birçok projesi bulunan Matematiğin Peşinde'yi takip ederek birçok projesinden haberdar olabilirsiniz. Kendi sayfasından: "Matematikle ilgili, matematiği öğrenmeyi de paylaşmayı da seven bir topluluğuz. ‘Matematiğin Peşinde’ çatısı altında etkinlikler düzenlemek ve projeler geliştirmek amacıyla toplandık."

matefil.com

Türkiye'nin kaliteli bir matematik blogu/internet sitesi ihtiyacını karşılayan matefil.com'u takip edebilirsiniz.

Kanguru Matematik


Kendi sayfasından: "Uluslararası Kanguru Matematik Yarışması ile siz de güncel ve eğlenceli Kanguru sorularıyla matematik becerilerinizi geliştirin! Tüm dünyadan yaşıtlarınızla Kanguru Matematik Kamplarında buluşun!" Bir matematik yarışması arıyorsanız Kanguru Matematik'in yarışmalarına göz atabilirsiniz.


Bir Nevi Akademi

Alanında uzman ve gönüllü eğitmenlerle ücretsiz dersler düzenleyen Bir Nevi Akademi'nin derslerini kaçırmayın!

Kendi sayfasından: " Okulla yetinmek istemeyenlerin birçok farklı alanda ders alabilecekleri bu platformun kapıları aynı zamanda ders vermek isteyen gönüllü eğitmenlere de açık."

turkmath.org

turkmath.org'da Türkiye'de gerçekleşen/gerçekleşecek olan seminer, konferans, sempozyum, çalıştay, yaz okulu vb matematiksel etkinlikler ile iş, lisansüstü başvuruları, ödül gibi ilanları takip edebilirsiniz.

Matematik Gazetesi


Lise öğrencilerinin emekleriyle hazırlanan bu gazetenin Instagram sayfasında çok güzel animasyonlar var! Kendi sayfasından: "Matematik Gazetesi MEV Ankara Koleji Anadolu ve Fen Lisesi öğrencilerinin yazı, çizim, tasarım, planlama ve yönetimleriyle çıkan süreli bir yayındır.7 yıldır yayımlanmaktadır. İlk sayısı 2013 yılı şubat ayında yayımlandı."


Eyüpsultan Belediyesi

Matematik Evi

Kendi sayfasından:

"Belediyemizin sadece Eyüpsultan’a değil İstanbul’a armağan ettiği matematik evi sizleri bekliyor. Günlük hayattaki matematiğin gerçek, eğlenceli ve ilginç taraflarına dikkat çekerek, Altın Oran’dan, Da Vinci Köprüsü’ne, kanalizasyon kapağındaki sırra, Mimar Sinan’ın yapılarındaki muhteşem fikirlerden, perspektife sizi matematiğin gizemli yolculuğuna çıkartıyoruz."

Matematik Girişimleri

Daha fazlası için Matematiğin Peşinde ekibi tarafından derlenen Türkiye'deki tüm matematik girişimlerine matematikgirisimleri.com sitesinden ulaşabilirsiniz.