MERHABA!

Türkiye Matematik Kulübü, çoğunlukla matematik ile ilgili bölümlerde okuyan öğrencilerin inisiyatif ve sorumluluk alarak yönettiği, matematikle ilgili etkinlikler yapan ve yapılan etkinliklere katkı sağlayan bir öğrenci topluluğudur.

2020 yılında üniversitelerin matematik kulüplerinin desteği ile kuruldu.

Kuruluşla ilgili detaylı bilgiye ilgili blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2020 yılına ithafen kulübün logosunun renklerinden biri #ff2020 olarak seçildi.

Logonun diğer detaylarını ilgili blog yazısında bulabilirsiniz.

Neler Hedefliyoruz?

Bir matematik kulübü olarak öncelikli amaçlarımızdan birinin matematiğe katkı sağlamak olduğunu düşünüyoruz. Bunun için akademik etkinlikler planlıyor ve matematikle akademik yönde ilgilenen insanları bir araya getirmeye çalışıyoruz. Düzenlediğimiz cebir, geometri, topoloji ve analiz çalıştayları ile matematikte derin kavramlar üzerine düşünebilmek ve tartışabilmek istiyoruz. Çalıştayların öğrencilerin de ilgilendikleri alanda konuşma yapabilmesi için bir fırsat olmasını istiyoruz.

Topluma matematiği doğru bir şekilde tanıtmayı ve matematik konusunda farkındalık yaratmayı sorumluluğumuz olarak görüyor ve görev ediniyoruz. Bunun için popüler matematik etkinlikleri planlıyor ve her yaştan matematikle ilgilenen insanları bir araya getirmeye çalışıyoruz. 14 Mart Matematik Günü kutlamaları, matematik festivalleri ve matematik yarışmaları ile farklı çevrelerden insanlara hitap edip sürekli olarak toplumla iç içe kalmayı hedefliyoruz. Okullara ziyarete gidip öğrencilerin matematikle doğru şekilde tanışması için seminerler veriyor, matematikle ilgilenen insan sayısını artırmaya çalışıyoruz.

Gerçekleştirdiğimiz tüm etkinlik ve projelerin devam edebilmesi için sosyal ilişkilerimizin de güçlü olması gerektiğini düşünüyoruz. Akademik ve popüler matematik etkinliklerinin yanı sıra sosyal etkinlikler de düzenleyerek matematikle ilgilenen herkesin birbiriyle iletişimi için uygun sosyal ortamlar oluşturmaya çalışıyoruz. Her dönem başında tanışma kahvaltıları düzenliyoruz. Hatta bu sitenin alan adını da bu kahvaltılardan birinde satın aldık :,)

Etkinliklerimizle ilgili detaylar için etkinlikler sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Neler Duyuyoruz?

"Böylesine güzel insanların ‘Matematik’ adı altında toplanması, bir arada olması ve bir şeyler için çabalaması çok güzel. Umuyorum ki bundan uzun bir süre devam ettiğini görebilirim ve zamanında içinde bulunduğum için daha da mutlu olabilirim."

Bir Çalıştay Katılımcısı

"Türkiye'de matematiğin gelişmesi için atılmış güzel bir adım ve bu adımların devamlılığı var, sanırım en önemlisi de bu. Daha fazla etkinliklerde yine sizleri görmek için can atıyorum. İyi ki varsınız."

Bir Festival Katılımcısı

"Çok güzel çalışmalar yaparak ülkemiz matematik kültürüne katkı sağlıyorlar. Gençlerin matematik konusunda hevesli olup etkinlik düzenlenmesinde inisiyatif alması harika bir şey. Daha deneyimli matematikçilere örnek olmasını diliyorum"

Bir Çalıştay Katılımcısı

Sponsorlarımız

Türkiye Matematik Kulübü bugüne kadar aşağıda adı yazılı kurum ve kişiler sayesinde maddi ihtiyaçlarını karşıladı.

Ayşe Aydemir, Beril Aykul, Eylül Ayçiçek, Kemal Kılıçaslan, Melih Mert Oskay, Melike Filiz, Sedanur Tokat, Simge Çavuşlar, Utku Aytaç, Zeynep Begüm Kara, Zehra Kaya, İzel Cemre Akın, Hasan Kambay ve adının paylaşılmasını istemeyen onlarca başka gönüllü.

Türkiye’de matematik konusunda farkındalığı artırmak ve geliştirme amacımızda bize destek olduğunuz için çok teşekkür ederiz. İyi ki varsınız!