Lise Çalıştayı

Lise Çalıştayı, Türkiye Matematik Kulübünün düzenlediği matematik çalıştaylarının beşincisidir ve daha önce düzenlenen çalıştaylardan farklı olarak hedef kitlesi lise öğrencileridir. 2021 yılında 5 – 6 Haziran tarihlerinde çevrim içi platformlar üzerinden gerçekleşecektir. Zoom üzerinden yapılan konuşmalar, Youtube üzerinden de canlı olarak takip edilebilecektir. Discord sunucusunda, katılımcıların birbirleri ile konular hakkında konuşabilmeleri sağlanacaktır.

Planladığımız çalıştayda lise öğrencilerine hem matematik konuşabilecekleri bir ortam sunmak hem de onları alanında uzman matematikçilerle buluşturmak istiyoruz. Lise öğrencilerine içinde bulunabilecekleri bir akademik ortam deneyimi yaşatarak matematiğin sadece bir okul dersi olmadığı farkındalığını kazandırıp öğrencileri sorgulayıcı bir yaklaşıma teşvik etmeyi amaçlıyoruz.

Çalıştay kapsamındaki konuşmalar hem popüler hem de akademik odaklı olup konuşmalar içinde tartışmaları da içerecek şekilde olmalıdır. Konuşma süreleri ise 60 ve 80 dakika olarak belirlenmiştir.

Çalıştayda konuşmalar geniş bir kitleye hitap edecek olup, genel konuşmacıların yer alacağı açılış konuşmasından sonra öncelik lise öğrencilerinin olmak üzere lise ve üzeri seviyelerdeki öğrenciler tarafından paralel konuşmalar gerçekleştirilecektir. Tekrardan bir genel konuşma yapıldıktan sonra akşam problemleri ile gün noktalanacaktır. Akşam problemlerinde gün içerisinde konuşmacıların sorduğu sorular, bir genel konuşmacı eşliğinde öğrenciler tarafından tartışılacaktır.

Kayıt Formu

Konuşma Vermek İçin Başvuru Formu

Konuşma vermek için son başvuru tarihi: 23 Mayıs

Saatlik Program

5-6 Haziran

-
Düzlemde Matematiksel Yürüyüşler
Düzlemde bir noktadan başka bir noktaya kaç şekilde ulaşabiliriz? Adımlarımızı rastgele atsak yine de eninde sonunda ulaşır mıyız? Peki en kısa yolu nasıl belirleriz? Matematiğin çeşitli alanlarına kısa kısa uğrayacağımız bir gezinti planlıyoruz.
Speakers:
Ezgi Kantarcı Oğuz
-
Çemberin Çevresi
Speakers:
Haluk Memili
-
Fraktallara Giriş
Matematikte belirli bir deseni, prosedürü ya da denklemi sonsuza kadar tekrarlayarak oluşturduğumuz geometrik şekillere "fraktal" diyoruz. Kendilerinden daha küçük kopyalardan oluşan bu şekillerin birçok ilginç özelliği vardır. Örneğin doğru parçasının bir boyutu, karenin iki boyutu olduğunu biliyoruz peki ya Sierpinski Üçgeni kaç boyutludur? Bir şeklin alanı sınırlı olduğu halde çevresi sonsuza kadar uzayabilir mi? Kıyı şeridi paradoksu nedir? Kaos oyunları ile fraktal yaratılabilir mi? Doğada gerçekten fraktallara rastlanır mı?
Speakers:
Eda Aydemir Kayacan
-
Matematikçi Gözüyle Simetri
Simetrinin ne olduğunu herkes bilir ama acaba herkes simetrinin düzgün bir tanımını verebilir mi? Ya da tüm simetrileri bildiğini iddia edebilir mi? Matematikçilerin simetriyi nasıl tanımladığını, yalnızca 2 veya 3 boyutlu değil, 4 ve daha yüksek boyutlu uzaylardaki simetrik nesneleri nasıl bulduklarını anlatıp, tüm bunların altında yatan ve işlerimizi çok kolaylaştıran muhteşem bir cebirsel yapıdan söz edeceğim.
Speakers:
Ayşe Berkman
-
Matematiği Anlama, Öğrenme ve Yapma Sürecine “Matematik Eğitimi Disiplini” Penceresinden Kısa Bir Bakış
Speakers:
Işıkhan Uğurel
Ezgi Kantarcı Oğuz
Ezgi Kantarcı Oğuz
Galatasaray Üniversitesi
Haluk Memili
Haluk Memili
Pisagor Okulu
Eda Aydemir Kayacan
Eda Aydemir Kayacan
Mathigon
Ayşe Berkman
Ayşe Berkman
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
Işıkhan Uğurel
Işıkhan Uğurel
Dokuz Eylül Üniversitesi

Tarih

Haz 05 - 06 2021

Zaman

All Day

Speakers

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir